^На початок
  
  
  
Get Adobe Flash player

Погода

Годинник

Вiкiпедiя

Що таке грип?

Грип – гостре, заразне захворювання. Його викликають особливі живі дрібні істоти, які можна розгледіти за допомогою електронного мікроскопа. Вірус грипу розмножується лише в живих клітинах, причому саме в тих що вистилають дихальні шляхи людини. Найчастіше епідемію грипу викликає вірус типу А, хоч в окремих хворих під час епідемії знаходять віруси різних типів.

 

Грип характеризується надзвичайною заразливістю. Він може розповсюдитися по всій земній кулі, може виникнути у вигляді спалахів або окремих захворювань в тих чи інших державах Спалахи епідемії грипу можливі в будь-яку пору року, але частіше вони спостерігаються взимку та навесні. Тому іноді вважають, що переохолодження організму людини /простуда/ має велике значення у виникненні захворювання.

Грипозний вірус міститься в слизі носа, зіву та горла хворої людини. При кашлі, чханні, розмові, з носа та рота хворого разом з дрібними капельками мокротиння і слини виділяється і вірус. Потрапляючи в повітря, він потрапляє до організму здорових людей. Це так званий крапельний спосіб розповсюдження інфекції.

Які ж ознаки грипу? Після зараження грипом протягом перших двох днів може не бути ніяких ознак захворювання – це так званий прихований період хвороби. Потім, звичайно підвищується температура. Якщо дитина ослаблена , виснажена, температура може бути і нормальною. У дітей старшого віку, температура швидко підвищується до 39-40 градусів, з'являється головний біль, ломота в усьому тілі, загальна слабкість, апетит відсутній. Слід звернути увагу на надзвичайну подразливість – спокійні діти, захворівши, стають дуже капризними, особливо чутливими до шуму, світла. Часто на початку захворювання спостерігається кровотеча з носа. На губах та навколо носа може з'явитися   сип у вигляді дрібних пухирців. Одночасно із гарячковим станом, а іноді на 2-3й день захворювання з'являється нежить, очі запалюються, повіки припухають, обличчя червоніє, з'являється  сухий кашель, захриплість, задишка. Температура при грипі звичайно триває 3-4 дні, а іноді й 5-7 днів. Після того як температура спадає, хворобливі явища зникають, кашель поступово зменшується, виділення з носа стають слизисто-гнійними, а врешті і зовсім зникають. Іноді через 2-3 дні після зниження, температура знову підвищується, що найчастіше залежить від ускладнень, які з'явились. У дітей раннього віку частим і небезпечним ускладненням є запалення легенів, яке може початися вже в перші дні після захворювання  грипом. При цьому стан дитини різко погіршується. Іноді, не менш складним і важким ускладненням грипу може бути запалення середнього вуха – отит. При цьому температура, що знизилася знову піднімається. Дитина стає особливо неспокійною, крутить голівкою, пронизливо скрикує, майже зовсім не спить. Дитину слід негайно показати спеціалісту, бо це може призвести до втрати слуху. В результаті ускладнень у дітей може спостерігатися зміна діяльності кишечнику, які супроводжуютьсяся частим рідким випорожненням і блюванням, що дозволяє відрізнити особливу, так звану кишкову форму грипу. Особливо важким, але не частим ускладненням при грипі, буває запалення мозкових оболонок /грипозний менінгіт/ і самого мозку /енцефаліт/, які значно ускладнюють перебіг хвороби. Грип може також викликати важке захворювання серця, нирок, суглобів та інших органів. Грип небезпечний і тим, що, ослабляючи організм, він нерідко приводить до загострення тих захворювань, на які дитина хворіла раніше, наприклад, дизентерія, туберкульоз та інші.

Ускладнення грипу – запалення легенів. Які ж перші ознаки запалення легенів? Дитина стане гірше їсти, оскільки з'явиться задишка. Дитина стає блідою, неспокійною. Навколо рота з'являється синюшність, синіють губи, руки стають холодними. Вже з першого дня температура може бути високою до 39-40 градусів. Нерідко запалення легень спостерігається при поступовому підвищенні температури протягом кількох днів. До дитини, що захворіла, потрібно терміново викликати лікаря.. Своєчасно почате лікування може припинити розвиток захворювання. В більшості випадків запалення легенів триває 1-4 тижні, але можливий короткий, а також подовжений перебіг з періодами поліпшення і погіршення загального стану. При важких формах запалення  легенів можуть виникнути різні ускладнення. Найчастіше має місце гнійне запалення середнього вуха, яке різко погіршує перебіг основного захворювання.

Велике значення для зміцнення здоров'я має правильно організований режим дня: чергування сну і неспання, час прийому їжі, прогулянок тощо. Чистота тіла дитини, так само і чистота приміщення, в якому вона знаходиться, повинна додержуватись дуже ретельно. Окреме ліжко дитини слід розмістити в найбільш світлому місці кімнати, кімнату слід добре провітрити, а вікна тримати весь день відчиненими. Особливо старанно слід провітрювати приміщення на ніч, коли вся сім'я збирається вдома. Скупчення і тіснота сприяють виникненню і розповсюдженню захворювань. Дуже велике значення для попередження різних захворювань має загартування. Воно полягає в такому тренуванні дитини до різноманітних зовнішніх впливів, в результаті якого організм її стає більш стійким до коливань температури, вітру, перевтомлення та інше. Для загартування необхідно користуватись свіжим повітрям і водними процедурами.

Таким чином, основні правила запобігання захворювання дітей на грип і запалення легенів полягають у правильному годуванні, дотриманні певного режиму дня, загартування дитини з тривалим перебування на повітрі і в оберіганні її від контактів з хворими.

Загальні заходи профілактики грипу:

  • Дотримання температурного режиму дома і на виробництві;
  • Проведення вологих прибирань із застосуванням дез.засобів не менше 3-х разів на день;
  • Провітрювання приміщень;
  • Запобігання скупченню людей в межах можливого, зменшення числа нарад, засідань, святкувань тощо;
  • Носіння марлевих масок на робочому місці працівниками, які обслуговують населення (поліклініки, аптеки, дошкільних закладах).

Індивідуальні заходи:

  • Слід зміцнювати свій імунітет, приймаючи неспецифічні модулятори імунітету: настій ехінацеї, імунал, амізон, інтерферон, препарати бджільництва;
  • Потрібно уникати переохолодження;
  • Вживати їжу, багату вітамінами: сирі овочі, часник, цибулю;
  • Регулярно провітрювати свої приміщення;
  • Дотримуватись режиму праці та відпочинку, уникати перевантажень.

 

 

СИМПТОМИ ГРИПУ: гарячка, ломка в суглобах, м'язах, а пізніше і кашель, нежить. При недотриманні постільного режиму можуть бути серйозні ускладнення, які в деяких випадках призводять до смерті хворого.

Copyright © 2022.